בציר או קציר? אופנת הדיבידנדים חוזרת ואיתה הדילמה של כל משקיע

calculator with the word dividends on the display

 

בשבועות האחרונים מתפרסמות לא מעט כתבות שעוסקות בהשקעה במניות דיבידנד. תופעה דומה התרחשה גם אחרי משבר הסאב-פריים וכנראה שהסיבה המרכזית היא הרצון להיאחז בנכסים מניבים בעתות של משבר וחוסר וודאות.

 

 

מה זה דיבידנד?

 

תופתעו לקרוא שמקור המילה מלטינית dividendum ובשלוש מילים מה שיש לחלק. דיבידנד הוא תשלום או חלוקה שהחברה שאנחנו מחזיקים בה כבעלי מניות משלמת לנו. כאשר חברה ציבורית מודיעה על חלוקת דיבידנד היא מכריזה עליו וקובעת מועד – זהו יום האקס. מי שזכאי לחלוקת דיבידנד הוא מי שמחזיק במניות החברה ביום האקס.

חברה לא חייבת לחלק את הרווחים לבעלים, היא יכולה לשמור את הרווחים ולהשתמש בהם לפעילות העסקית. חלוקת רווחים למעשה מקטינה את יתרות המזומנים בקופת החברה. כאן אנחנו כבר מבינים שחלוקת דיבידנד היא למעשה דילמה שניצבת בפני כל הנהלה ואף כל משקיע ששואל את עצמו האם כדאי להשקיע בחברות שמחלקות דיבידנד?

 

קצת נתונים

 

מהמחקר שפרסם יובל צוק מהבורסה לניירות ערך בתל אביב, בסיכום שנת 2019 עלה ש- 44% מהחברות שנסחרות בבורסה חילקו דיבידנד בשנת 2019 בסך כולל של 19.4 מיליארד ₪. תשואת הדיבידנד הסתכמה ב- 2.6% וזאת בדומה לשנת 2018, כאשר התשואה הענפית הגבוהה ביותר היתה שייכת לסקטורים האנרגיה והביטוח.

בארצות הברית יש לא מעט חברות שמשלמות כל שנה דיבידנד כבר מעל 50 שנה באופן עקבי והן זוכות לתואר DIVIDEND KING. מדד המניות המוביל בארצות הברית הסנופי 500 הניב ב- 20 השנים שהסתיימו בשנת 2017 תשואה עודפת של מעל 130% למשקיעים שהשקיעו מחדש את הדיבידנד שקיבלו.

 

מקור: visualcapitalist

 

איך מחשבים את תשואת הדיבידנד?

 

פשוט מאוד. התשואה מחושבת כיחס שבין סכום הדיבידנד למניה חלקי מחיר המניה, את הפתרון רצוי לכפול במאה וקיבלתם את תשואת הדיבידנד באחוזים. עכשיו גם תוכלו להשוות בין חברות מאותו סקטור. ככל שתשואת הדיבידנד גבוהה יותר, כך החלוקה נתפסת כאטרקטיבית יותר מבחינת משקיעי הדיבידנד.

 

למה להשקיע במניות דיבידנד?

 

תשלום דיבידנד למשקיעים הוא חיווי פיזי, שהחברה מצליחה ויכולה להניב תשואה לא רק על הנייר בדוחות הכספיים, אלא באמצעות תשלום לחשבון הבנק של המשקיעים בה, מה שיכול להפחית את אי הוודאות הכרוכה בהשקעה במניות. מה גם שחברות שנוהגות לחלק דיבידנד בדרך כלל מגדילות אותו לאורך זמן ואף מפרסמות מדיניות חלוקת דיבידנדים.

 

נחזור לדילמת הדיבידנד

 

נניח שהחברה שלנו סיימה את השנה ברווח ובצבירת מזומנים בקופת החברה. כבעלי החברה אנחנו צריכים להחליט האם לחלק את הרווח או להשתמש באותם עודפים במטרה להמשיך בפיתוח החברה, הרחבת השירותים והמוצרים, שדרוג תשתיות, הגדלת תקציב השיווק ופעולות נוספות שיביאו לחיזוק המותג וצמיחה נוספת בעתיד.

מייקרוסופט החליטה בעבר שהיא משקיעה את הרווחים בחברה וחילקה את הדיבידנד הראשון שלה רק לאחר 28 שנות פעילות. בשנים האחרונות, פייסבוק הרוויחה בכל שנה מיליארדי דולרים והחליטה לא לחלק דיבידנד. בכל שנה היא משקיעה את העודפים בפעילות העסקית שלה.

באופן כללי ניתן להגיד שכמשקיעים בחברה אנחנו מצפים מההנהלה שתעשה שימוש ברווחים במטרה להפוך את החברה לעוד יותר טובה. כלומר, כמשקיע הייתי רוצה שהנהלת החברה שבה אני משקיע לא תחלק רווחים אלא תשמש בהם להשקעה בפעילות העסקית. תחשבו על זה, אם החברה מחלקת למשקיעים את הרווחים ואני כמשקיע מאמין בחברה, הרי שהייתי רוצה להשקיע את הדיבידנד מחדש. אגב, זאת אפשרות.

 

ומה עם החברה לא צריכה כל כך הרבה כסף

 

לא תמיד החברה יכולה להשתמש בכל העודפים להמשך צמיחה, במיוחד חברות בסקטורים דפנסיביים באופן יחסי כמו למשל מזון, אין צורך בכל שנה בהשקעות גדולות, פתיחת סניפים או פיתוח של עוד פסי ייצור. אבל שימו לב שזו אינדיקציה לכך שאולי החברה הגיעה למיצוי מסוים בשוק שבו היא פועלת וההחזר על ההשקעה כבר נמצא בהאטה.

 

איך משקיעים?

 

יש לא מעט מנהלי תיקי השקעות שמציעים תיק מניות דיבידנד הממוקד בהחזקה בחברות עם מסורת ארוכת שנים של חלוקת רווחים למשקיעים. חלק מהמשקיעים רואים בתיק כזה מקור הכנסה פאסיבית או כתחליף להחזקה בנכס נדל”ני מניב כמו דירה. ניתן כמובן להשקיע באופן עצמאי על ידי רכישת מניות ספציפיות אבל לכך כמובן נדרש ידע רחב של אנשי מקצוע. אפשרות נוספת היא רכישת קרן המשקיעה בחברות עם מסורת של חלוקת דיבידנד וגם כאן המגוון רחב מאוד. 

 

 

 

לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט