יש לך פיננסית שוטפת? מה שחייבים לדעת על התשואה של תיק ההשקעות לקראת סוף השנה

IRR

פנה אליי בימים האחרונים מנהל תיקי השקעות בכיר באחד מבתי ההשקעות הגדולים בישראל וטען שהתשואה שלו כמנהל השקעות טובה יותר ממה שמדווח בדוחות והדבר אף עלול לגרום למקבלי החלטות לחרוץ את גורלו באופן שגוי. לאחר השיחה, התפניתי לכמה דקות להעלות על הכתב כמה דברים בעניין חישובי תשואה של תיק השקעות ומה ההבדלים בין שתי הגישות העיקריות.

אז אתם לא חייבים להיות מומחים במימון כדי להבין את הדבר הראשון לפני הכל והוא שתשואה באחוזים היא ניסיון להשוות באופן יחסי ביצועים ללא קשר (או עם קשר) להיקף ההשקעה. תשואה באחוזים היא רעיון או ביטוי מספרי לתשואה בכסף. המטרה היא שתהיה לנו היכולת להשוות את התשואה בין אם השקענו מיליון שקל ובין אם השקענו אלפי שקלים בודדים.

רגע לפני, חשוב לדעת על שני הגורמים שישפיעו על תשואת התיק. הראשון, הפקדות ומשיכות. לדוגמא תיק של מיליון שקלים שבוצעה בו הפקדה של חצי מיליון שקלים במהלך החודש, אירוע זה משפיע על תשואת התיק. הדבר השני, תנודתיות התיק, בחודש שבו התנודתיות גבוהה וגם בוצעו הפקדות או משיכות הפער יהיה גדול יותר בתשואה המתקבלת לפי כל שיטת חישוב.

עכשיו, נצלול לשתי הגישות העיקריות במדידת תשואה ומה ההבדלים ביניהם ואפילו נראה דוגמא פשוטה אחת שממחישה את ההשפעות.

 

השיטה הראשונה TWR בתרגום חופשי תשואה משוקללת זמן Time Weighted Rate of Return. בשיטה זו אין חשיבות לעיתוי הפקדות ומשיכות בתיק ההשקעות, למעשה לפי שיטה זו מתבצע נטרול של הפקדות ומשיכות בתיק. מחשבים תשואה באופן הכי פשוט לכל תקופה בנפרד ולאחר מכן את התשואה המצטברת בחישוב ריבית דה-ריבית. זו תשואת מנהל התיק.

 

השיטה השנייה, IRR חישוב שלומדים בכל קורס מבוא למימון בתרגום חופשי שיעור תשואה פנימית ובקיצור שת”פ Internal Rate of Return. איך מחשבים IRR? חישוב זה לוקח בחשבון את עיתוי ההפקדות והמשיכות אם היו בתיק ולכן שיטה זו משקפת בצורה טובה יותר את התשואה של המשקיע. בעת החישוב עצמו באקסל חשוב לשים לב לסימן פלוס או מינוס. מינוס שווה להשקעה ופלוס ליתרה לתקופה או לתזרים חיובי כמו חלוקת דיבידנד.

 

הנה דוגמא שתמחיש בצורה טובה את החישוב במקרה של תיק השקעות שהיו בו תנועות של קניה וחלוקה של דיבידנד ונראה מה גודל הפער בין שתי שיטות החישוב.

נניח שקנינו מניה אחת במחיר של 45 ש”ח בתיק השקעות מנוהל בסוף שנת 2016. לאחר שנה, בשנת 2017 קיבלנו דיבידנד שמהווה תזרים חיובי בסך של 2 ₪. לאור הערכתנו החיובית כלפי החברה קנינו מניה נוספת במחיר של 53 ₪ ושנה לאחר מכן קיבלנו דיבידנד של 2 ₪ לכל מניה וסך הכל קיבלנו 4 ₪. בסוף שנת 2018 מכרנו את המניות במחיר של 54 ₪ למניה ובסך הכל קיבלנו 108 ₪. כעת אנחנו רוצים לחשב את התשואה. שימו לב לפער המשמעותי בין שתי שיטות החישוב. בדרך הראשונה התשואה עומדת על 10.96% ובדרך השניה על 13.94% לשנה. זהו פער משמעותי של מעל 27% בין התוצאות. מצב כזה ללא הבנה של הפערים יכול להביא אותנו להחלטה שגויה בעת השוואה בין ביצועי התיק לבין מדד הייחוס.

 


 

לסיכום, חשוב מאוד להשוות באופן נכון את התשואה של מנהל התיק שלכם במיוחד במקרים שבהם היו תנועות במהלך התקופה הנבדקת. תמיד תוכלו לבדוק ולהשוות את התשואה של התיק שלכם עם מדדי השוק במחשבון התשואות שלנו ממש כאן באתר.

 

 

לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט