מה יהיה עם הדולר והאם יש שריף בסביבה?

Cowboy hat with sheriff badge isolated on white background

בנק ישראל פרסם ביום חמישי האחרון החלטה משמעותית על תכנית התערבות בשוק המט”ח. ההחלטה ובעיקר אופן העברת הדברים בתקשורת (קישור לראיון בגלובס 14/1/2021) היתה במטרה להעביר מסר של נחישות ושל שחרור בלמים בנוגע לאופן הפעולה בשוק. בנק ישראל יגדיל משמעותית את היקף הרכישה ביחס ל- 2020, מכ- 21.2 מיליארד דולר, לכ- 30 מיליארד דולר. הגדלת הסכום אינה מהווה שינוי כמותי דרמטי, אולם רמת השער הנוכחית הינה נקודת קצה נמוכה במונחים היסטוריים ולכן הגברת הרכישות יכולה להיות אפקטיבית. מצד שני, איש חכם אמר פעם שלעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות היא… (אלברט אינשטיין).


נחזור רגע לנתונים, מבדיקה שעשינו עלה כי בהתייחס לנפח המסחר בשנת 2008, היקף ההתערבות החודשי היה כ- 10% מנפח המסחר היומי הממוצע, בעוד שהיקף ההתערבות המתוכנן של בנק ישראל השנה צפוי להיות כ- 30% מהנפח היומי. השוק של 2008 היה קטן יותר, אולם בכל זאת, הפטיש שבחר בנק ישראל להכות בו השנה הינו כבד יותר מזה שנבחר ב- 2008 ולכן הוא עשוי להיות אפקטיבי.


קו הפעולה שננקט על ידי אנדרו אביר, המשנה לנגיד, נחשב לאגרסיבי ונחוש. הוא שומר את הקלפים צמוד לחזה (ולא פועל בשקיפות בה נקט הנגיד פישר בזמן משבר 2008), בהיקף גדול, ומתבטא בהתאם (בריאיון שבקישור למעלה). קו פעולה זה מזכיר את מי שבא להביס את ‘הרעים’: לא אביר כי אם שריף. 


מכל מקום, בתיקי ההשקעות יש מקום לחשיפה מסוימת למט”ח בכל עת דבר המהווה גידור טבעי לתיק ההשקעות במקרים של ירידות חדות בשווקי המניות והאג”ח. היסטורית יש קשר שלילי בין שוק המניות המקומי לדולר, שהוא עדיין מלך המטבעות.


רוצים לדעת עוד על בניית מדיניות השקעה תפורה בדיוק בשבילכם? אל תהססו לפנות אלינו.לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט