מה חשוב לדעת על השקעה באשראי חוץ בנקאי באמצעות פלטפורמות ה- P2P

Peer-to-peer And Lending Text On Piece Of Paper Salient Among Other Related Keywords

בשנים האחרונות ההשקעות האלטרנטיביות, בין אם לחוסך הפרטי, או למשקיעים המוסדיים הפכו לאפיק השקעה מקובל ושיעורו מסך החסכון גדל בהתמדה. מגוון ההשקעות האלטרנטיביות הוא רחב וכולל אפיקים שונים ובעלי קורלציה נמוכה לשוק ההון, דבר שיכול להפחית את התנודתיות הכוללת של סך הנכסים ושל תיקי ההשקעות הסחירים בצורה משמעותית, תוך תרומה חיובית לתשואה.

אפיקי ההשקעה האלטרנטיביים כוללים בין היתר, קרנות המשקיעות בנדל”ן, קרנות אשראי, קרנות גידור, תשתיות וקרנות פרייבט אקוויטי.

אחד התחומים שצובר יותר ויותר תאוצה הוא עולם ה- MPL – marketplace lending  שכולנו הכרנו כ- P2P  peer-to-peer lending אל תחום זה ניתן להיחשף באופן ישיר בישראל דרך פלטפורמות השקעה ביניהן, טריא, בלנדר, BTB ואחרים, או להשקיע בקרנות זרות יחד עם חשיפה דולרית דרך קרנות השקעה אלטרנטיביות.

איך זה עובד?

הפלטפורמות פועלות בדיוק כמו AIRBNB שפועלת בתחום חדרי אירוח, מטרתה לקשר או לתווך ולהיות מקום מפגש בין לווים למלווים שונים באמצעים טכנולוגיים במטרה לשפר את נגישות האשראי מחד וליצור אלטרנטיבת השקעה אטרקטיבית מאידך למלווים תוך כדי דילוג מעל גבי המתווך הישן, הבנק במקרה הזה או בתי המלון ותחנת המוניות במקרה של Uber.

פלטפורמות אלו מציעות חשיפה להלוואות צרכניות למטרות שונות כמו: רכישת נדל”ן, רכישת רכב, מימון לימודים וחתונה, טיפולי שיניים, חופשה בחו”ל ועוד. הפלטפורמות מסננות את הלווים באמצעות אלגוריתמים אוטומטיים הבוחנים פרמטרים שונים, יחד עם מחלקות חיתום אנושיות שבודקות כל מבקש הלוואה. בנוסף, לאחרונה נכנס לתוקף מאגר נתוני האשראי הצרכני, בפיקוח בנק ישראל. מאגר זה צפוי לתרום בן היתר גם לפלטפורמות אלו ולאפשר את התפתחותו של שוק האשראי הצרכני בישראל.

התחום צומח ויש מספיק לכולם

בארה”ב מדובר על שוק של עשרות מיליארדי דולר כל שנה. בישראל מדובר על היקף אשראי שהסתכם ברבעון הראשון של שנת 2019  בכ- 198 מיליארדי ₪ על פי הפרסום האחרון של בנק ישראל. רב החוב ניתן על ידי הבנקים, כ- 157 מיליארד ₪. הרבה כסף. לפלטפורמות בישראל המנהלות כיום מיליארדים בודדים כולן יחד, יש עוד הרבה לאן לצמוח.

כיצד מתמודדים עם הסיכונים?

פלטפורמת ה- P2P בוחנת את נתוני הלווה, מתמחרת את הסיכונים ודוחה או מאשרת את ההלוואה. זה השלב הכי חשוב – שלב החיתום. כיום, הפלטפורמות משתמשות באלגוריתמים וטכנולוגיות הלקוחות מעולמות הביון וה- Big Data בניסיון להבין מי הלווה ומה הסיכוי שיחזיר את ההלוואה באמצעות Machine Learning ומערכות חיתום מתוחכמות.

במידה וההלוואה מאושרת היא נכנסת לשלב של מימון, בו המלווים רוכשים חלקים קטנים מההלוואה. לאחר שההלוואה פעילה המלווים מתחילים לקבל מידי חודש את תקבולי הקרן והריבית.

על מנת לשמור על רמות הסיכון, מפזרות הפלטפורמות באמצעות מנגנונים אוטומטיים את תיקי ההלוואות למאות ועד אלפי הלוואות לתיק, כך שלא תיווצר חשיפה גבוהה ללווה מסוים וכך המלווה, המשקיע מקבל פיזור רחב מאוד. טווחי ההלוואות קצרים יחסית ונעים לרוב בין שנה ל- 5 שנים. אם כי ישנן פלטפורמות שמממנות גם משכנתאות לטווחים ארוכים. בסופו של דבר התשואה, הלא מובטחת, למשקיעים לאחר ניכוי העלויות השונות הנה כ- 4% עד 7%.

דרך נוספת שמפעילות הפלטפורמות כדי לשמור על ביטחון המשקיעים היא הפעלת קרנות הגנה או ביטחון הדדיות הפועלות במטרה לכסות הלוואות בעייתיות. ועוד משהו לאחרונה נכנסה רשות שוק ההון לפקח על הפלטפורמות בישראל והן אף מחויבות ברישיון.

בנוסף, הפלטפורמות המובילות משתמשות בשירותיו של נאמן כך שכספי המשקיעים עוברים דרך פעילות של נאמנות שכל תפקידה לבקר את הכספים ולמנוע מצב של מעילה או גניבת כספי משקיעים. כספי המשקיעים מופקדים לחשבון בנאמנות וגם חוזרים בעת משיכה לאותו חשבון שממנו הופקדו.

ריצה אל הבנק

אחד הסיכונים העיקריים, הוא סיכון מאקרו, שבו בשל הרעה בפעילות הכלכלית כל המלווים, או רובם מבקשים למשוך את כספי ההשקעה. ריצה אל הבנק הוא מצב שבו הרבה לקוחות מבקשים למשוך את כספם מהבנק או במקרה הזה מפלטפורמת ההלוואות בגלל שהם מאמינים שתהיה הרעה בעתיד הקרוב. מאחר והפלטפורמה מעניקה הלוואות ללווים אין לה יכולת לספק נזילות מלאה בכל רגע נתון. לכן, במצב כזה, בקשת משיכה של ההשקעה עשויה להארך זמן רב ובהתאם למשך החיים הממוצע של ההלוואות. בהקשר זה, לא מדובר בדיוק במנגנון כמו של הבנק המסורתי, שכן הבנק מחזיק ביחס מסוים וקטן שעומד בדרך כלל על אחד לעשר כחובת נזילות. מנגד, פלטפורמות ה- P2P מלוות את כספי המלווים ביחס של 1:1.

הירשם לניוזלטר שלנו וקבל עדכונים שוטפים

פיקוח בישראל

רשות שוק ההון: “ביולי 2017 נחקק החוק המסדיר את פעילות הפלטפורמות להלוואות חברתיות, כך שיובטח שהתיווך בהן ייעשה בסביבה בטוחה ויציבה לשני הצדדים, הן הלווה והן המלווה. רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון תפקח על פעילות הפלטפורמות במטרה לוודא את ניהולן התקין ולשמור על עניינם של המלווים והלווים. חשוב לשים לב כי הלוואות שניתנות באמצעות הפלטפורמות ניתנות ישירות בין אנשים ואינן מובטחות על ידי גוף ממשלתי כלשהו, או על ידי הפלטפורמה עצמה.”

לסיכום, מדובר באפיק השקעה מניב המייצר תזרים חודשי שוטף, אפיק שאינו יורד או עולה בהתאם לתנודתיות של השוק הסחיר, הוא בעל קורלציה נמוכה למתרחש באפיק המנייתי מה שמאפשר השגת תשואות נאות, תוך תנודתיות נמוכה באופן יחסי.

לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט