שמעת על הזדקנות התשתיות? מהי שיטת ה- PPP? ואיך בקרוב גם אתם תוכלו להיות שותפים בהשקעה בפרויקטים של תשתיות בישראל.

Highway intersection at night. Dubai, UAE

בתמונה: מחלף בדובאי

לפני כמה שנים פורסם דו”ח שהצביע על כך שבעיר ניו-יורק 11% מתוך 162 גשרים הם בני למעלה מ- 100 שנה ושבכל יום מיליוני רכבים נוסעים על גשרים המועדים לקריסה. באירופה המצב דומה. גם בישראל, שכבר צברה 70 שנות עצמאות, עולה הצורך בשיפור וחידוש תשתיות ישנות על אף הפרויקטים שכבר נעשו כמו הארכת כביש 6, חידוש והרחבת כביש 1, כביש 431 ועוד. לתופעה הזו, קוראים הזדקנות התשתיות והיא תופעה רווחת במדינות מפותחות.

במקביל לכך, קצב הגידול באוכלוסייה והעלייה בדרישה לשיפור איכות החיים, דורשים ממדינות מתפתחות ומפותחות כאחד להשקיע במגוון תשתיות חיוניות כגון מים (התפלה וטיהור), תחבורה (כבישים, רכבות, נמלי ים ואויר), תקשורת (טלפון, אינטרנט) ועוד.

לרוב, ההשקעות בתשתיות ממומנות באמצעות תקציבים ציבוריים ורק חלק קטן מהן ממומן באמצעות המגזר הפרטי. אחת השיטות הנפוצות בעולם ובישראל בפרט לשיתוף המגזר הפרטי הינה באמצעות הקמת פרויקטים בשיטת – Public-Private-Partnership  PPP. שיטה זו מביאה את היתרון היחסי של כל צד למיצוי בהקמת הפרויקטים, כך שהמדינה דואגת למשל לספק את התכנון ואת הקרקע ואילו המגזר הפרטי מביא מומחיות בהקמה, בטכנולוגיה, בגיוס משאבי המימון ובניהול הפרויקט.

היקף הפעילות הכולל של פרויקטים בביצוע בשיטת ה- PPP בישראל נאמד ב- 50 מיליארדי ₪. בשנים האחרונות ניתן למנות מספר רב של ‘מגה – פרויקטים’ שהוקמו על פי שיטה זו ובניהם –  כביש 6, מתקן ההתפלה בשורק, תחנת הכח הפרטית הראשונה בישראל “דוראד”, קריית ההדרכה של צה”ל ועוד פרויקטים רבים. מקור האשראי העיקרי של פרויקטים אלו הוא אשראי של המערכת הבנקאית, ובעיקר של שני הבנקים הגדולים – בנק הפועלים ובנק לאומי.

 

המדינה מעודדת הקמת קרנות נסחרות להשקעה בתשתיות

ההון העצמי של מרבית הפרויקטים המוקמים בישראל מגיע מחברות העוסקות בתחום ייזום פרויקטים בתחום התשתיות ומשתי קרנות השקעות אלטרנטיביות הפועלות בתחום אשר מנוהלות כשותפויות ומוחזקות על ידי גופים מוסדיים, קרן תשתיות ישראל וקרן נוי. הנגישות לקרנות אלטרנטיביות אלה מתאפשרת לשחקנים בהיקפים גדולים של עשרות מיליוני שקלים. התוצאה היא, שהציבור הרחב לא נגיש להשקעה בתשתיות.

על מנת לעודד את נגישותם של משקיעים פרטיים לקרנות השקעה בתשתיות, הקימה המדינה במאי 2014 את “הוועדה הבין משרדית לקידום הקמת קרנות נסחרות להשקעה בתשתיות”. המלצות הוועדה שפורסמו לאחרונה, מגדירות את התנאים להקמתן של “קרנות השקעה בתשתיות” שייסחרו בבורסה. מודל זה מאופיין בעקרונות מיסוי, שקיפות, תשואה וגידור סיכון המבוסס על עקרונות מודל קרנות השקעה במקרקעין, הידועות בכינוין – קרנות REIT-Real Estate Investment Trusts. בדרך זו, כאמור, המדינה מבקשת לשתף את הציבור וחסכונותיו בהשקעה הנרחבת בתשתיות בשנים הקרובות.

הירשם לניוזלטר שלנו וקבל עדכונים שוטפים

 

מהן קרנות התשתיות?

קרנות ריט תשתיות נדרשות לעמוד במספר תקנות אשר מתנות את הגדרתן של הקרנות כ- “קרנות תשתיות”. הקרנות תתאגדנה כחברות בע”מ ועליהן להירשם למסחר בבורסה עד 36 חודשים מיום הקמתן. בדרך כלל, הקרנות (החברות) ינוהלו באמצעות חברת ניהול אשר יהיו זכאיות לדמי ניהול שייגבו על פי רוב בהתאם להיקף הפעילות של הקרן. על מנת לעמוד בהטבות המס שלהן זכאיות הקרנות עליהן להחזיק בנכסי תשתיות בלבד, לבצע חלוקה שוטפת של הרווחים למשקיעים, לדאוג לפיזור המשקיעים בקרן ולהגביל את שיעור המינוף בהן.

 

ומהם האתגרים?

היכולת לבצע מגוון פרויקטים על ידי הקרנות כדי לפזר את הסיכון, כישלון בהנפקה של הקרן במסגרת המועד שנקבע על ידי הוועדה, עלויות הנפקה, מומחיות וניסיון של המייסדים וניהול הקרן לאורך זמן, היצע פרויקטים, הסחירות בקרן לאחר ההנפקה ועוד.

 

לסיכום

 

המדינה מבקשת לגוון ולהגדיל את התחרות במקורות המימון של פרויקטים בתחום התשתיות ולהוזיל את עלויות המימון של הפרויקטים. הקמת קרנות ריט תשתיות תאפשר למשקיע הפרטי להיות שותף בתחום בעל חשיבות לאומית ולהיכנס למגרש שעד היום שיחקו בו רק הגופים המוסדיים הגדולים, כל זאת תחת רגולציה שלא קיימת בקרנות האלטרנטיביות להשקעה בתשתיות. בתקופה האחרונה ביצענו מיפוי של מספר קרנות ריט תשתיות שעתידות לקום, נפגשנו עם הצוותים, ניתחנו את השוק ואת האתגרים שעומדים בפני הקרנות ואנו רואים תפקיד חשוב בהבאת מכשיר זה כאפשרות השקעה לטווח ארוך.

 

לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

 

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט