כמה עולה לנהל כסף? והפעם, כמה עולה לנהל תיק השקעות?

תמונה עמלות fees

כל מה שצריך לדעת על כמה עולה לנהל את הכסף שלנו בבית השקעות

נגיד שהחלטתם שאתם לא מעוניינים לקחת על עצמכם את האחריות בקניית מניות בישראל ובעולם ואתם רוצים לנהל כסף פנוי אצל מנהל תיקי השקעות הפועל באמצעות ייפוי כח בחשבונכם באחד מבתי ההשקעות  בישראל. בדקתם, השוויתם ובחרתם באופן הכי טוב את מנהל תיק ההשקעות שלכם. עכשיו עולה השאלה כמה עולה לנהל את הכסף שלכם?

בניגוד לדמי ניהול בקרן השתלמות הנקובים באופן ברור ופשוט, בניהול תיק השקעות התשובה לכך מורכבת מכמה חלקים שכל אחד מהן מחייב אתכם במשא ומתן מול הבנק ומול בית ההשקעות. חשוב לומר שדמי ניהול נמוכים הם הדבר הוודאי היחיד בנוגע לתוצאות תיק ההשקעות שלכם מאחר והם מכרסמים משווי התיק שלכם לאורך זמן הרבה מאוד כסף. ההבדל בעלויות ניהול הכסף על פני עשרות שנים של השקעה יכול להתבטא בפער גדול מאוד. המשמעות היא, שכל הוזלה בעלויות ניהול הכסף תבוא לידי ביטוי בהגדלת התשואה של תיק ההשקעות ולאורך שנים זה שווה לכם הרבה מאוד כסף.

 

3 מרכיבים

 

המרכיב הראשון הם דמי ניהול תיק למנהל תיק ההשקעות. דמי הניהול משולמים למנהל התיק עבור שירות של ניהול תיק ההשקעות וביצוע פעולות בשמכם בהתאם למדיניות ההשקעות שנקבעה על מנת להשיג את התשואה המרבית ברמת הסיכון שנקבעה.

דמי הניהול נקובים באחוזים משווי התיק ומחושבים אחת לחודש. מנהל התיק יקבל מכם הרשאה לגבות את דמי הניהול ישירות מהחשבון ובכל חודש יגבה אותם כאמור כאחוז משווי התיק בין אם התשואה היתה שלילית או חיובית. שימו לב לבתי השקעות אסור לגבות דמי הצלחה מהלקוח בניהול תיקים בהתאם לחוק.

המרכיב השני הם עמלות פעולה. עמלות פעולה בניירות ערך כמו קניה, מכירה, ריבית או פידיון משולמות לברוקר שהוא חבר הבורסה. לרב מדובר באחד הבנקים הגדולים כמו לאומי, פועלים והבנק הבינלאומי אך יכול להיות גם אחד מחברי הבורסה שאינם בנקים כמו בתי ההשקעות איביאי ופסגות שיש להם גם פעילות של חבר בורסה. עמלות אלה תלויות בעיקר בתדירות והיקף הפעולות שיבוצעו בתיק. גם עמלה זו נקובה באחוזים ולרב יש מינימום עלות לפעולה. כך, אם מנהל התיק יבצע פעולה בהיקף של כמה אלפי ₪ בודדים תהיה עמלת פעולה מינימאלית שנעה בין שקלים בודדים ועד עשרות בודדות, אך באחוזים עמלה זו יכולה להגיע אף ל- 1% משווי הפעולה. אם בחרתם במדיניות השקעה אגרסיבית עם שיעור מניות גבוה סביר לצפות שמנהל התיק יבצע לא מעט פעולות ויהיה אקטיבי שכן האפיק המנייתי תנודתי יותר מהאפיקים השונים של אגרות החוב. לכן, בתיק כזה יש חשיבות רבה יותר למשא ומתן על עמלות פעולה ובמיוחד על עמלת מינימום.

המרכיב השלישי בניהול הכסף שלכם בבית השקעות הוא דמי משמרת. זו העמלה המשולמת לבנק ונקראת בשמות שונים כמו דמי ניהול חשבון ניירות ערך. מה שמדהים הוא, שפעם לפני העידן הדיגיטלי הבנקים באמת שמרו על ניירות ערך פיזיים בכספת והעמלה היתה נגבית עבור שירות השמירה. העולם התקדם, אך העמלה נותרה ונשארה בכל הבנקים, שם לא מוותרים עליה בכזאת קלות. עמלת דמי המשמרת נגבית פעם ברבעון, שבועיים לאחר סיומו וכאחוז משווי התיק. אנחנו ממליצים לא להתפשר ולנהל משא ומתן עם הבנק בשאיפה להפחית אותה לאפס.

חשוב להדגיש שלבתי ההשקעות יש הסכמי עמלות עם הבנקים השונים. הסכמים אלה ברב בפעמים מפחיתים לפחות 50% מהעמלות הנקובות בתעריפון הבנק. עם זאת, לא פעם אנו נתקלים במצב שבו ללקוח יש כח מיקוח גדול יותר מול הבנק בו הוא מנהל את חשבונותיו, שכן מלבד ניהול תיק ניירות ערך הלקוח מנהל בבנק פעילויות נוספות כמו חשבון עובר ושב, פיקדונות ותחומי פעילות נוספים.

עדכון 

בנק ישראל פרסם נתונים בנוגע למחירי השירותים הבנקאיים הנפוצים לשנת 2019, בין היתר התייחס גם לעלויות בתחום של פעילות בניירות ערך. ניתן להתרשם מהשוואת העלויות בגרף הבא:

השוואה בין הבנקים לתעריף פעולה על ידי פקיד ובאמצעות האינטרנט, באחוזים

 

 קישור לעמוד הרלוונטי באתר בנק ישראל

 

 https://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/2-8-2020.aspx

 

 

לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט