סוד פיזור הסיכון בתיקי ההשקעות

בואינג 737 מתוך אתר חברת BOEING

מקור: יח”צ אתר BOEING

 

פיזור הוא אמצעי המקטין את הסיכוי להפסד משמעותי בתיק ההשקעות במצבים שונים. תיק השקעות הכולל 100 מניות מפוזר יותר מתיק הכולל 10 מניות. הפיזור מביא לכך שהחשיפה בתיק ההשקעות תהיה על פני ענפים שונים ובמתאם נמוך. ההנחה היא שפיזור נכסים על פני ענפים שונים יביא אותנו להשיג את המטרה שלנו ללא נפילות כואבות. דוגמא טובה לכך היא החזקה של 2 מניות המושפעות באופן שונה מעליית מחיר הנפט. למשל חברת תעופה המטיסה נוסעים תושפע לרעה מעליית מחיר הנפט מאחר וההוצאות שלה יעלו ובהתאם היא תעלה את המחיר של כרטיסי הטיסה, יהיו פחות נוסעים והתזרים ירד ואיתו הערך של החברה. מנגד, חברת אנרגיה שבבעלותה תחנות תדלוק תיהנה מעליית מחיר הנפט שכן היא תעלה מחירים ותיהנה מתזרים גדול יותר. בין שתי החברות המתאם יהיה שלילי, כלומר שהערך של אחת עולה הערך של השנייה צפוי לרדת. בנוסף, הסיכון המשותף של שתי המניות יחד קטן יותר מחיבור פשוט של הסיכון של האחת עם השנייה בדיוק בגלל העובדה שהן מתנהגות בכיוונים הפוכים בהתאם למצבים השונים.

הארי מרקוביץ’ כתב בשנת 1952 כאשר היה רק בן 25, סטודנט באוניברסיטת שיקגו בארצות הברית, מאמר של 14 עמודים בלבד שבו הוא הביא לידי ביטוי את הרעיון של פיזור והשפעתו על הסיכון הכולל בתיק ההשקעות. הטענה שלו היתה שלכל מניה יש שני סיכונים: סיכון שוק שנהוג לכנות סיכון שיטתי או בטא וסיכון ספציפי שהוא ייחודי לכל מניה שמייצגת פעילות עסקית של חברה. מאז פרסום המאמר ועד היום מנהלי ההשקעות לקחו איתם את הרעיון שככל שהתיק מפוזר במספר גדול יותר של מניות מענפים שונים ואף בכלכלות שונות, כך הסיכון הספציפי קטן ומשפיע פחות על תיק ההשקעות שלנו. למעשה, בתיק מפוזר היטב אנחנו נשאר רק עם הסיכון השיטתי. המאמר שלו התפתח לתיאוריית השוק היעיל והארי מרקוביץ’ פיתח את התיאוריה המודרנית של תיקי השקעות וזכה בפרס נובל.

בגרף, אפשר לראות בציר ה- Y את סיכון התיק ובציר ה- X  את מספר המניות המוחזקות בתיק ההשקעות. ככל שמספר המניות עולה הסיכון הספציפי יורד ואנחנו נשארים עם סיכון השוק בלבד.

בימים האחרונים, מניית חברת בואינג, סימול BA,  ירדה בחדות בשל התרסקות המטוס מדגם 737 max של חברת “אתיופיאן אירליינס”. זהו אסון נורא שגבה קורבנות רבים. בהקשר שלנו, זו דוגמא לכך, שעסקי החברה הספציפית יכולים להיות מצוינים, BOEING נהנית מדואופול בענף התעופה האזרחית יחד עם חברת AIRBUS ומהזמנות של אלפי מטוסים חדשים בשנים הקרובות. אך, בלי שום התרעה מוקדמת קרה אירוע שלא ניתן לחיזוי הפוגע בערך המניה ועלול להביא להפסדים למשקיעים. כמובן שמשקיעים שפיזרו את התיק שלהם היטב לא נפגעו באופן שבו נפגעו מי שהחזיקו את המניה בשיעור גבוה בתיק ההשקעות. בגרף הבא ניתן לראות את שער המניה של בואינג בכחול לעומת ה- S&P500 באדום בחודש שלפני האירוע ועד לימים האחרונים. כאמור, המניה צנחה בחדות – התממשות של הסיכון הספציפי ואילו תיק השוק המגלם את הסיכון השיטתי לא נפגע כתוצאה מכך.

 

מקור הגרף: בלומברג

 

המסקנה שלנו היא, שכמו שבנדל”ן הדבר הכי חשוב הוא המיקום, כך בהשקעות, ישנה חשיבות מכרעת לפיזור הנכסים באופן מיטבי. חשוב מאוד לוודא שיועץ ההשקעות שלכם מקפיד על פיזור המניות בתיק ההשקעות שכן החזקה במשקל גבוה של מניה בודדת עשוי לפגוע בביצועי תיק ההשקעות שלכם באופן שיהיה קשה מאוד לתקן בעתיד.

 

צוות אג’יו פרסונל

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט