עושים סדר לקראת פסח: מה ההבדל בין יועץ השקעות למנהל תיקי השקעות?

shutterstock_339364181יועץ השקעות

שאלתם את עצמכם מה ההבדל בין יועץ השקעות למנהל תיקי השקעות ואיך זה משפיע על ניהול הכסף שלכם? אז לקראת חג הפסח אג’יו פרסונל עושה בשבילכם סדר בבלאגן במטרה להבין את ההבדלים החשובים.

ההבדל הראשון הוא בהגדרה בפני החוק בהתאם לחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות. ליועץ השקעות, אין ייפוי כח לפעול בחשבון הלקוח. כל פעולה בניירות ערך מחייבת את אישור הלקוח. כלומר, יועץ ההשקעות בבנק יכול לייעץ בנוגע לכדאיות ההשקעה אך הלקוח מחליט ומבצע את הפעולה בעצמו או באמצעות היועץ. לעומתו, מנהל תיקי השקעות העובד באחד מבתי ההשקעות, מקבל מהלקוח ייפוי כח לפעול בחשבון ניירות ערך בהתאם למדיניות השקעה כפי שהוגדרה בין הצדדים, אך אין צורך לאשר כל פעולה. מבחינת דרישות הידע המקצועי מבחני הרשות לניירות ערך דומים, אך מנהלי תיקי השקעות נדרשים לבחינה נוספת, מקצועית ב’.

הירשם לניוזלטר שלנו וקבל עדכונים שוטפים

בפרקטיקה, הדבר הבולט הנוסף הוא במוטיבציה וביחס של מספר היועצים ללקוחות שהוא גבוה מאוד בבנקים, שכן על כל יועץ השקעות יש מאות ואולי אלפי לקוחות. אם נחלק את מספר הלקוחות למספר היועצים נקבל מספר מאוד גבוה. לעומת זאת, בבתי השקעות היחס בין מספר הלקוחות לבעלי רישיון ניהול תיקים הוא נמוך משמעותית. חשוב להבין שיועץ השקעות, שלרב עובד בבנק, מייעץ ללקוחותיו במסגרת שיחה טלפונית או בפגישה באופן חד פעמי, מנהל תיקי השקעות עובד כל הזמן על התיק של הלקוח. בבתי ההשקעות נהוג שהלקוח משלם למנהל תיק ההשקעות שלו דמי ניהול כאחוז מיתרת תיק ההשקעות בכל זמן שמנהל התיק פועל עבור הלקוח. כלומר, למנהל התיק יש מוטיבציה תמידית שהלקוח יישאר ולא יעזוב אותו בעוד היועץ בבנק, לרב לא נמצא בקשר מתמשך עם הלקוח ובתדירות גבוהה. אגב, לעיתים גם בשל אופי והיקף הכסף המושקע בשני סוגי השירות. שכן, יועץ השקעות יכול לטפל גם בכמה עשרות אלפי שקלים באמצעות רכישת קרנות נאמנות ואילו ברב בתי ההשקעות המינימום לפתיחת תיק עומד על כ- 300,000 ש”ח.

כמובן, ששני העיסוקים מחייבים רישיון מטעם הרשות לניירות ערך. חשוב מאוד לבדוק ולוודא שמי שמציע לכם את השירות מחזיק ברישיון פעיל ובתוקף, עוד בנושא זה תוכלו לקרוא בקישור כאן.

פתרון נוסף, שאותו אנחנו מציעים במסגרת פעילות אג’יו פרסונל הוא ייעוץ השקעות פרטי ואובייקטיבי, יועץ השקעות פרטי שעובד בשביל הלקוח ויש לו מוטיבציה גבוהה לשמור על הלקוח ולעמוד בציפיותיו למרות שהוא לא פועל בחשבון הלקוח כמו מנהל תיקי השקעות. יועץ השקעות פרטי לרב מכיר גם את תחום ההשקעות האלטרנטיביות ויכול לייעץ ללקוח ולנתח עבורו את הכדאיות בהשקעות אלה ולהיות פילטר עבור הלקוח בנוגע לאיזו השקעה כדאית ומתאימה ביותר עבורו.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט