הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים

מטבעות

עבור רבים, תחום ה”מטבעות הדיגיטאליים” הוא סוג של תורת הנסתר. וודו. בתוך אלה, הביטקוין הוא המטבע היותר מוכר, סחיר ופעיל, שגורם לאנשי השקעות וכלכלה להרים גבה, או שתיים.

בשנה האחרונה התחום הולך ומתפתח גם בתודעה העולמית ובכיוונים מעשיים. העיסוק בו גדל והוא נחשף לעיני רגולטורים ובנקים גדולים, של חברות אמצעי תשלום ומתקדם לכיוון העולם המעשי. לכן, קשה להתעלם ממנו, כדאי לעקוב ללמוד אותו.

אנו באג’יו עוקבים בעניין אחר התחום מזה כמה שנים ולאחרונה אף רואים בו יעד להימור לטווח רחוק.

תחילה הזהרה לקוראים: הכתוב כאן אינו המלצה כלשהי אלא אוסף של תובנות וידיעות שמטרתן להציג את חומר למחשבה ולשקף דיעה פרטית על נושא ההולך ומתקדם אך מהווה ספקולציה על העתיד.

נפתח במספר עובדות (מתוך תמונה רחבה בהרבה) היכולות לרמוז על מגמת התפתחות הביטקוין.

  • בעשורים האחרונים ראינו לא מעט חזיונות (טכנולוגיים) דמיוניים שהפכו למציאות.
  • הביטקוין הוא המטבע הבולט, עם טכנולוגיה יציבה, מסחר וחוזים בבורסות ומידע רב.
  • נפח המסחר בו הולך וגדל בבורסות (ארה”ב, קנדה, שוויץ) ופועלים בו גם משקיעים מוסדיים.
  • השימוש בביטקוין לצורך תשלומים דיגיטליים מתפתח במהירות בעולם, ע”י חברות מובילות.
  • יחידת ביטקוין עולה כ- 40,000 דולר, אך ניתן לשלם בו גם בסכומים קטנים (“אגורות”) באמצעות ארנק דיגיטלי.
  • הביטקוין מוזכר לאחרונה כאמצעי שיכול לקרוא תיגר על המטבעות המסורתיים של המדינות, בעיקר על הדולר (משתמשים במושג DeFi- Decentralized-Finance).
  • סין מנהלת מדיניות ופעילות נחושה לקראת שימוש במטבע דיגיטלי (סוברני) ומתאימה את הבנק המרכזי לצורך כך. היא אף החלה בפיילוט בהשתתפות אלפי בני אדם.

לסיכום ניתן לומר כי לאחרונה יש יותר ויותר ידיעות ועדויות לכך שתחום המטבעות הדיגיטאליים מתפתח וגדל בצורה מהירה, בכיוונים שימושיים, כאשר הביטקוין מוביל את התחום.

לאן זה יכול להתפתח? : אמון ונכונות יובילו לערך כלכלי “אמיתי

קיימות שאלות רבות לגבי הביטקוין אבל התקדמותו מתרחשת בהווה, מהירה. עוד ביולי 2018 אמרה המשנה לנגידה, פרופ’ נדין טרכטנברג, כי הפוטנציאל הגלום במטבעות אלה הוא רב, אבל נדרשת סביבה רגולטורית חזקה כדי להביא לאמון הציבור. ואכן, יש בעיה של אבטחה מפני גניבות ברשת, שימושים לא חוקיים ורגולציה שמנסה להתמודד עם כל אלה.

הרגולציה חשובה לצורך התפתחות הביטקוין והפיכתו לאמצעי תשלום ו/או שמירת ערך: האמון. התנאי הראשון להפיכת “שטר נייר” – ל”כסף”, כלומר לאמצעי תשלום, הוא אמון מלא של כל הצדדים בשווקים. האמון מבוסס על ידיעה כי השיטה “בטוחה” ואפשר לומר כי מעורבות של גופים רבים בשימוש ובפיתוח המערכות, יתרום לכך.

הדבר הבא שחשוב לצורך חשיבה על הביטקוין כעל אמצעי תשלום הוא ההסכמה: נכונות של “כולם” לפעול באמצעותו. בעידן הנוכחי, האמון במדינות המדפיסות כסף הולך ויורד, בעוד האמון במערכות הטכנולוגיות – עולה. זה אחד ממקורות הכוח לצמיחתו של הביטקוין. ככל שהמערכת המנהלת את הביטקוין תמשיך להיות יציבה, כך יותר גורמים ישתמשו ולכן מקומו יתחזק כאמצעי בעל ערך.

כמות מוגבלת ושאלת המחיר הריאלי

בהווה, מחירו של הביטקוין עלה בחדות. ברור כי אין הצדקה כלשהי למחיר כלשהו מכיוון שבהווה אין לו אחיזה ריאלית והוא אינו מגובה בנכסים. לפי שעה, עליית המחיר נובעת מהמחשבה כי הוא מתקדם וכי בעתיד הוא יתפוס מקום כאמצעי תשלום בכלכלה האמיתית.

יש להוסיף כי מבחינה טכנולוגית, קצב ההפקה של הביטקוין הולך ומצטמצם ויגיע לכדי עצירה מוחלטת של הפקת מטבע כך שתהיה כמות סופית של ביטקוין. במצב כזה, אם יהיה שימוש שיגרור ביקוש למטבע זה, מחירו יצטרך לעלות לאור המחסור והיעדר הפקה נוספת. במילים אחרות, לא תהיה בו אינפלציה שנובעת מהדפסה – דבר שיהפוך אותו למרכיב כלכלי שאינו חשוף למניפולציה של בנקים מרכזיים אלא כפוף לערכים של כלכלה, היצע וביקוש, שירותים ומוצרים ותחלופה בניהם.

יש הצופים כי ככל שזה יתקיים, הביטקוין “יעלה כיתה” וייראה כתחליף לזהב לצורך שמירת ערך כלכלי על ידי גופים גדולים, דבר היכול להעלות אותו למחירים דמיוניים.

התנהגות המחיר מאז תחילת 2020

ככל שהתהליך הנ”ל – כניסת הביקטוין לעולם המעשי ובעיקר לתודעה העולמית – מתקדם, כך מחירו נהנה ממגמת עליה. עם תחילת משבר הקורונה והתמודדות השווקים עם חוסר הוודאות, מחיר הביקטוין נסוג יחד עם מדד הנאסד”ק, אולם לאחרונה רבים בעולם “גילו” אותו והדבר הוביל להתפרצות חסרת תקדים ופרופורציה של מחירו.

אין לדעת מה המחיר הנכון עבורו, מאחר ולא ידוע מה יהיה תפקודו וערכו האמיתי בעתיד, אך כיום ברור שיותר ויותר אנשים צופים בו ומבקשים לקחת חלק בסיכוי – ההולך וגדל – להפיכתו למכשיר בעל ערך רב, דבר שישפיע על מחירו בעתיד באופן ניכר

לסיכום, מדובר בתופעה ההולכת ותופסת מקום במציאות, אך זו עדיין “תופעה” ולא משהו ממשי שניתן להסביר את מחירו באמצעים כלכליים. במובן זה, מדובר בנכס מאוד מסוכן כך שמחירו יכול לנוע בעתיד בין 0 (“אפס”) לבין כל מספר חיובי אחר.

לשאלות, צוות אג’יו פרסונל עומד לשירותכם בצור קשר.

הנתונים והמצגים בסקירות באתר אג’יו פרסונל אשר הובאו ממקורות שונים הוצגו ללא בדיקה נוספת תוך הנחה כי הם נכונים ומדויקים.

ניתוח הנתונים, ההנחות, המחשבות, המסקנות והרעיונות השונים בסקירה זו נעשו בצורה כללית אשר משקפת את דעתו של הכותב ושל חברת אג’יו בלבד.

המידע הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כל העושה שימוש במידע המופיע בסקירות באתר או בכל מידע אחר באתר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט