אפקט הריבית דריבית ואיך הוא משפיע על תיק ההשקעות שלכם

Depositphotos_29457893_xl-2015 copy

כדי להבין מהי “ריבית דריבית” נדרש תחילה להבין מהי הריבית הפשוטה המשמשת את המשקיעים (לווים ומלווים) בחיי היום יום.

ריבית זו היא למעשה הפיצוי הכספי המשולם על ידי לווה למלווה תמורת הזכות שניתנת לו להשתמש בסכום כסף מסוים (קרן ההלוואה) למשך תקופה מסוימת (תקופת ההלוואה).

רגע לפני שנמשיך, נתעכב על הבלבול התמידי בין לווה למלווה. לווה הוא מי שמבקש כסף, שיש לו צורך בכסף ובדרך כלל הוא פונה אל הבנק או גופים אחרים המספקים כסף. מלווה הוא בדרך כלל המשקיע, או הבנק או הגוף שמספק כסף, בשפה יותר מקצועית ספק אשראי.

במושג ריבית דריבית למעשה, התשואה לתקופה מסוימת, נותרת מושקעת יחד עם הקרן, ומניבה בעצמה תשואה נוספת. לדוגמא, אם השקענו מיליון ₪ עם תשואה (קופון) של 5% לשנה, ובתום השנה, איננו משתמשים בתשואה, אלא משאירים אותה כהשקעה שמתווספת לקרן, היא תניב לכשעצמה תשואה נוספת. מכאן נגזר השם, ריבית דריבית (ריבית של ריבית). נמחיש בטבלה הבאה דוגמא לצבירת ריבית דריבית.

מה שמיוחד בריבית דריבית, הוא, שהתשואה על השקעה אינה צומחת בקצב קבוע (ליניארי), אלא בקצב עולה ככל שהזמן עובר וזו החשיבות של השקעה לטווח ארוך. הזמן עובד לטובתנו וככל שהזמן מתארך ואנחנו דבקים בהשקעה אנחנו צוברים ריבית דריבית.

בדוגמא שבטבלה, היינו מצפים בריבית פשוטה לקבל עבור כל שנה 50,000 ₪ וסך הכל 150,000 ש”ח, אבל בריבית דריבית הגענו ל- 157,625 ₪.

בגרף הבא, הגדלנו את טווח ההשקעה ל- 30 שנים, אפשר לראות, שקצב הגידול אקספוננציאלי. השקעה של מיליון ₪ תהיה שווה כעבור 20 שנים 2.65M  ₪ כעבור 25 שנים 3.38M ₪ וכעבור 30 שנים מעל 4.3M   ₪.

ישנם שני פרמטרים מרכזיים המסייעים להגדלת תשואת המשקיע המתקבלת בחישוב ריבית דריבית. הראשונה היא תדירות הריבית – כלל שהריבית מחושבת על מספר רב יותר של תקופות כך היא מגדילה את הקרן שעליה מחושבת הריבית וכנגזרת מכך את התקבול הסופי.

גורם נוסף, המסייע להגדלת התשואה בתיק ההשקעות הוא הקטנת התנודתיות.

נמחיש את השפעת התנודתיות על ידי השוואה של שלושה תיקי השקעות המניבים תשואה שנתית ממוצעת זהה של 5% המחושבת בריבית דריבית. כל התיקים בעלי תנאים דומים, סכום ההשקעה ההתחלתי הוא מיליון ₪ לתקופת השקעה של שנתיים. ניתן לראות שככל שהתשואה השנתית המתקבלת בתיק קיצונית יותר ביחס לתשואה השנתית הממוצעת (תיק בעל תנודתיות גבוהה יותר), מתקבל החזר סופי נמוך יותר שמקטין את תשואת התיק לאורך זמן כפי שעולה בתיק ג’. תיק א’ הוא תיק בעל התנודתיות הנמוכה ביותר ובהתאם התשואה בריבית דריבית היא הגבוהה ביותר. כאשר מחשבים ריבית פשוטה לשתי התקופות התוצאה שמתקבלת בכל התיקים היא 5% לשנה, אך בשל התנודתיות הגבוהה, כאמור התוצאה בפועל שונה.

לסיכום, יש חשיבות רבה בהשקעה לאורך זמן. כדי ליהנות מאפקט הריבית דריבית, חשוב להתייעץ עם יועץ ההשקעות שלכם בנוגע למידת התנודתיות של התיק על מנת להבטיח שלאורך זמן אפקט הריבית דריבית יעבוד בשבילכם.

דוד שחר, צוות אג’יו פרסונל

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין

בדוק עכשיו את ערוצי ההשקעה המתאימים ביותר עבורך

המפלסים 17, קריית אריה,
פתח תקווה 4951447
משרד: 03-5559400
פקס: 03-5559414
office@agio.co.il

כל הזכויות שמורות לאג׳יו בע״מ | עיצוב ופיתוח: דה מרקט